Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Doç. Dr. Murat Sarıcı
Adres: Maya Estetik Centrium / Kore Şehitleri Caddesi No:2, 34394, Şişli/İstanbul

Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bol köpüren şampuanlardan uzak durun. Şampuanlar hakkında en yaygın yanlış bol köpüğün saçları daha temiz hale getirdiğidir.Şampuanınız su ile temas ettiğinde ne kadar köpürüyorsa içeriğindeki kimyasal maddeler bir o kadar fazladır ve deterjan içeriğine yakındır.

Paraben içermeyen şampuanlar kullanılmalı. Paraben içermeyen şampuanların kullanımı sadece saç için değil tüm vücut sağlığımız için büyük önem arz eder. Paraben, ürünün raf ömrünü uzatmak için kullanılan bir maddedir ve birçok kanser tümöründe fazla sayıda parabene rastlanmıştır.

Dimethicone maddesi zararlıdır ve şampuanda bulunmamalıdır. Bu madde bir çeşit silikondur. Saç tellerinin daha parlak görünmesi için kullanılır. Fakat saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Şampuan seçerken bir başka dikkat etmeniz gereken nokta ise şampuanın PH değeridir.PH bir çözeltinin asidik mi yoksa alkali mi olduğunu ölçmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Saçı temizlemek için kullanılan şampuanların PH derecesi saç derisine yakın olduğu ölçüde saçtaki kiri iyi arındırmaktadır. Bu nedenle saç derisinin PH değeri olan 5.5‘e yakın PH değerine sahip şampuanlar tercih edilmelidir.