Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Doç. Dr. Murat Sarıcı
Adres: Maya Estetik Centrium / Kore Şehitleri Caddesi No:2, 34394, Şişli/İstanbul

PRP Cilt Uygulaması ve Cilt Gençleştirme

P.R.P. nedir?

Kanda pıhtılaşmayı sağlayan trombosit (platelet) kanın temel hücrelerindendir. Pıhtılaşmayı sağlama yanında onarım ve iyileştirme sürecine katkısı PRP’nin birçok tedavide kullanılmasına sebep olmuştur.

P.R.P. uygulamasının amacı nedir?

Hasar görmüş dokuların onarımını sağlamak için gereken “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleri olan trombositler (platelet) dokularda bir hasar oluşursa bu dokuya toplanarak bir onarım süreci başlatırlar. PRP uygulaması hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verme amacı taşır. PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 4-6 kat fazla olduğundan PRP tedavisi sonrasında hasarlı dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlar.

P.R.P. ile cilt yenilenmesi nasıl sağlanır?

Yaşlanma ile birlikte deride çeşitli fiziksel değişiklikler olur. Bunlar deride yaralanma benzeri etkiler bırakırlar ve çözümlerinde de bu etkilere yönelik tedaviler uygulanabilir. Cilt gençleştirme ve yaralanma tedavileri bu bakımdan benzer tedavilerdir. Cilt yüzeyindeki hafif çaplı hasarlara yönelik lazer ve peeling uygulamaları sonrası büyüme faktörlerinin iyileşme süreci tetiklenmiş olur. Dermokozmetik ürünler de benzer şekilde derimizi yeniden yapılandıran maddelerin veya sentetik olarak elde edilmiş büyüme faktörlerinin bir iyileşme süreci başlatmasını sağlarlar. Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır, bu nedenle plazma uygulaması damarlarımızda dolaşan bu gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.

P.R.P. ile cilt yenilenmesi süreci nasıldır?

Kişiden alınan kan özel bir santrifüj ve filtreleme işlemiyle kanın, platelet açısından zengin kısmı ayrıştırılır. Bu kısım tedavi bölgesine geri enjekte edilir. Böylece enjeksiyon bölgesinde yoğun miktarda büyüme faktörünün serbest kalması sağlanmış olur. Bunlar da yaraların iyileşmesi, kırışıklık, akne izleri gibi cilt problemlerinin büyük ölçüde giderilmesini ve cildin yenilenmesini sağlarlar.

PRP ne şekilde uygulanır?

  • – Enjekte edilerek
  • – MicroNeedle cihaz ile

PRP seansları ne kadar sürer?

20 dakika

P.R.P. ile hücre yenileme tedavisi hangi durumlarda etkilidir?

Yüz, boyun, kollar, eller, bacak içleri ve dekolte gibi vücut bölgelerinde estetik amaçlı Lazer ve peeling gibi uygulamalardan sonra, derinin hızlı bir şekilde yapılanmasını sağlamak amaçlı
Yıllarca UV ışınlarına maruz kalmaya bağlı; deri kırışıklarının düzeltilmesi, çöküklerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın geri kazanılması amaçlı
Yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü, iyileşmesi uzun süren durumlarda kontrolün sağlanması amacıyla
Ayrıca saç dökülmesi tedavisinde tek başına kullanılabildiği gibi, diğer yöntemlere yardım amaçlı olarak da uygulanabilir.

P.R.P. ile cilt gençleştirme yöntemi güvenli bir yöntem midir?

Hastanın kendi kanı kapalı ve steril bir kit yardımı ile işlenir ve ardından hastaya ayrıştırılan kendi kanının trombosit yönünden zenginleştirilen kısmı geri verilir. PRP uygulaması “otolog” dur, kullanılan trombositler hastanın kendisinden alınanlardır, bu sebepten dışarıdan da bulaşma riski yoktur. Bunların dışında, verilen trombositlere eklenen hiçbir şey mevcut değildir.

P.R.P. uygulamasının etkisi ne zaman görülmeye başlar?

İlk uygulamadan başlayarak, ciltte artan sağlıklı bir görünüm ve parlaklık ortaya çıkar. 3. veya 4. uygulamadan etki görülmeye başlanır. 3 veya 4 uygulama sonucunda alınacak sonuçlar, 6-12 ayda bir uygulanan tekrar kürleriyle etkisini sürdürür.

PRP ile kök hücre tedavisi aynı mıdır?

Hayır, aynı değildir.

PRP herkese uygulanabilir mi?

  • Otoimmün hastalığı olanlara
  • Kanser hastalarına
  • Gebe ve emzirenlere

Uygulanamaz.