Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Doç. Dr. Murat Sarıcı
Adres: Maya Estetik Centrium / Kore Şehitleri Caddesi No:2, 34394, Şişli/İstanbul

Acell + Prp Saç Uygulaması

ACELL + PRP SAÇ UYGULAMASI NEDİR?

Acell+Prp, saç sorunlarının tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen,hücreler arası bağlantıyı sağlayan ekstraselüler matriks, vitaminler ,ilaç ve PRP kombinasyonundan oluşan özel bir formüldür.

Ekstraselüler matriks; hücreleri bir araya getiren ”süper bilgi otoyolu” gibi çalışan ve kök hücrenin modelleme yöntemi ile yeniden doku üretimini tetikleyen rejeneratif(regenerative) özelliği olan toz(powder) formunda bir materyaldir.Rejeneratif özelliği olan bu Ekstraselüler Matriks(Extraceluler Matrix) Amerikanın en önemli onay merkezi, FDA tarafından güvenle kullanımı için, 510K özel sertifikası ile onaylanmıştır. Bu da etkin ve güvenlidir anlamına gelir.

Amerika’da 1999 yılından beri yara, yanık ve organ kopmalarında kullanılan bu formül, 2008 yılından beri de saç tedavilerinde kullanılmaktadır.

ACELL +PRP SAÇ UYGULAMASININ FAYDALARI NELERDİR?

Birçok kişi saç dökülme problemi yaşıyor. Genetik yatkınlık başta olmak üzere stres, triod hastalıkları, kronik rahatsızlıklar, demir eksikliği, kullanılan bazı ilaçlar, kalitesiz beslenme ve kalitesiz ürün kullanımı gibi pek çok sebep saç dökülmesini tetikliyor.ACELL+PRP ,kök hücrenin modelleme yöntemi ile yeniden taze doku üreterek iyileştirme özellelliğini tetikliyor. Ayrıca bu formül sayesinde var olan saçların kalitesi de artarak ileride dökülmesi belirli ölçüde engelleniyor. Saç kıran gibi saç hastalığı olanlarda tedaviye büyük oranda fayda sağlayarak saçlanma meydana geliyor. Saç ekimi için de hem hazırlık tedavisi hem de saç ekimi esnasında yara iyileştirici ve saç ekiminin başarısını arttıran bir tedavi.

ACELL +PRP SAÇ UYGULAMASI NASIL UYGULANIR ?

Acell+Prp saç uygulaması kendi kanınızdan elde edilen PRP,vitaminler ve özel ilaçlar ile karıştırılarak bir solüsyon elde ediliyor. Bunun sebebi kanda var olan inaktif kök hücre ve büyüme faktörlerini de aktive ederek iyileşme ve doku üretimini hızlandırmaktır.

Toplam 1 saat süren uygulama, enjeksiyon ve microneedle cihazı ile ile yalnızca tek bir seans uygulanıyor. Uygulanacak bölgeye lokal anestizi yapılarak işlem ağrısız hale getiriliyor. Eğer kişide lokal anesteziye karşı alerji, acıya aşırı hassasiyet veya enjeksiyona karşı fobi varsa sedasyon ile de uygulama yapılabiliyor. Bu durumda 1 saat olan toplam uygulama süresi yarım saate düşüyor. Ancak tercih edilen yöntem lokal anestezi ile yapılandır.

Enjeksiyon minimal hareketlerle saç foliküllerini hedefleyerek uygulanıyor. Formül foliküler kök hücreleri aktive ederek tedaviyi başlatıyor. PRPden yani kendi kanımızdan gelen kök hücre ve büyüme faktörlerimizi de aktive ederek tedavinin sonuç vermesini hızlandırıyor. Bu aktifleşen kök hücreler etrafındaki sağlam dokuyu taklit edip modelleme sistemiyle çalışyor. Bunun sonucu olarak da saçlarınız etrafındaki sağlıklı folikülleri modelleyerek yayılıyor. Var olan foliküller de daha sağlıklı ve güçlü foliküller haline geliyor.

ACELL +PRP SAÇ UYGULAMASI KİMLERE UYGULANIR?

Acell+Prp, kadın erkek gözetmeksizin uygulanabiliyor ve her ikisinde de etkili bir tedavi.Erkeklerde özellikle kelliğin yeni başladığı erken dönemde uygulandığında, dökülme azalarak normal hale geliyor ve kellik ileriki yaşlara öteleniyor. Bu vakadan vakaya değişiklik gösteriyor ancak her durumda da başarı oranı tatmin edici düzeylerde.
Çok sayıda tüysü saç teli olanlarda da saç tellerini kalınlaştırarak hacimli ve saçlı bir görüntüye sahip olmaya yardımcı oluyor
Hastalık kaynaklı saç tedavilerinde de başarılı sonuçları var. Saç kıran ve lupus kaynaklı dökülmeler gibi
Yine kaş ve sakalda sorun yaşayanlarda da başarılı sonuçlar veriyor.

Özetle;
Saç dökülmesi olanlara
Saçında incelme ve zayıflama olanlara
Saç Kıran problemi olanlarda
Saçını korumak ve önlem almak isteyenlere
Saç Ekiminde destek tedavi olarak
–Aktif kanser tedavisi gören hastalarda tedavinin bitmesi beklenmelidir. Tedavi bitiminde hastanın onkoloğu ile birlikte ortak bir karar ile prp kullanmadan aşı güvenle uygulanabilir. Yine geçmişte kanser geçmişi olan hastalarda da durum değerlendirmesi yapılarak prp li veya prp siz bir şekilde saç aşısı uygulanabilir.

ACELL +PRP SAÇ UYGULAMASINI KİMLER UYGULAMALIDIR?

ACELL+PRP , ekstraselüler matriksi içeren özel formu ABD de üretilmiş ve FDA tarafından onaylanmış özel bir tozdur.Bu özel tozun diğer içeriklerle kombine edilmesini ve enjeksiyon uygulamasını bu formülün ilk uygulayıcısı Dr.Gary Hitzig tarafından direkt eğitilmiş ya da onun tarafından eğitme yetkisi verilmiş kimseler tarafından uygulanması gerekir.ACELL+PRP yaptırmayı düşünen kişilerin hem toz formu özel kapalı ambalajıyla hem de FDA onayını görmeyi talep etmeleri en güvenli yol olacaktır.

ACELL +PRP SAÇ UYGULAMASINI HERKES YAPTIRABİLİR Mİ?

Acell+Prp uygulamasını 11 yaşını doldurmuş kadın erkek herkes yaptırabilir. Üst yaş sınırı sağlık durumu iyi seyreden hastalar için yoktur. Aktif kanser tedavisi gören hastalarda tedavinin bitmesi beklenmelidir. Tedavi bitiminde hastanın onkoloğu ile birlikte ortak bir karar ile prp kullanmadan aşı güvenle uygulanabilir. Yine geçmişte kanser geçmişi olan hastalarda da prp’siz bir şekilde saç aşısı uygulanabilir.

ACELL +PRP SAÇ UYGULAMASI İLE PRP ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Prp hastanın kendi kanından elde edilen, trombositten zengin kısmıdır.Acell+Prp uygulası ise bir çok materyalin buna prp de dahil kombinasyon tedavisidir. İçinde ekstraselüler matriks, prp, vitaminler ve saç tedavisine yardımcı olan birkaç materyal vardır. Yani prp saç aşısının içinde tedavinin bir kısmını oluşturur

TEK BİR UYGULAMA YETER Mİ?

ABD de 2008 yılından bu yana biraz daha geliştirilerek kullanılan bu tedavide kişiden kişiye değisen bir durum olduğu için herkes ayrı ayrı değerlendirilir. Amerikada bu zaman içerisinde ikinci defa tedaviye ihtiyaç olunan çok vaka cıkmamıstır.Ancak gereken bir vaka olursa veya görülen faydayı arttırmak istenirse 1 yıldan sonra tekrar uygulanabilir.

SONUÇ NE ZAMAN ALINIR?

ACELL+PRP’ nin ilk etkisi saç dökülmesinin azalarak normal hale gelmesi şeklinde olur.Gözle görülür etki kişiden kişiye değişmekle beraber 6. aydan itibaren başlar. Ancak maksimum etkisini 1 yılın sonunda gösterir.

YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

ABD de kullanılan bu uygulamanın içeiğinin herhangi bir yan etkisi olmadığına ve kullanılabileceğine dair FDA onayı vardır

ACELL +PRP SAÇ UYGULAMASININ SAÇ EKİMİNDE KULLANIMI VE ÖNEMİ NEDİR?

Donör bölge daha hızlı iyileşir ve çok daha az iz kalır.
Donör bölgede Acell+Prp uygulanmayan vakalara göre değerlendirildiğinde donör bölgede saç yoğunluğunda artış gözlenir.
Ekim yapılan bölgede ekilenden daha fazla saç çıkmasına sebep olur.
Daha kaliteli ve güçlü ekim saçları elde edilir.

Dr.MEHMET FARUK YAVUZ

Medikal Estetik Doktoru
ACELL+PRP Türkiye Eğitim Koçu