Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Doç. Dr. Murat Sarıcı
Adres: Maya Estetik Etiler Nisbetiye Mahallesi, Başlık sokak no:3 ,34340, Beşiktaş/ İstanbul

Saç Aşısı

SAÇ AŞISI NEDİR?
Tüm saç sorunlarının tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen,hücreler arası bağlantıyı sağlayan ekstraselüler matriks, vitaminler ,ilaç ve PRP kombinasyonundan oluşan özel bir formüldür.

Ekstraselüler matriks; hüceleri biraraya getiren ”süper bilgi otoyolu” gibi çalışan ve kök hücrenin modelleme yöntemi ile yeniden doku üretimini tetikleyen rejeneratif(regenerative) özelliği olan toz(powder) formunda bir materyaldir.Bu rejeneratif özelliği olan bu Ekstraselüler Matriks(Extraceluler Matrix) Amerikanın en önemli onay merkezi, FDA tarafından plastik ve rekonstrüktif cerrahide güvenle kullanımı için, 510K özel sertifikası ile onaylanmıştır. Bu da etkin ve güvenlidir anlamına gelir.

Amerika’da 1999 yılından beri yara, yanık ve organ kopmalarında kullanılan bu formül, 2008 yılından beri de saç tedavilerinde kullanılmaktadır.

SAÇ AŞISI FAYDALARI NELERDİR?
Birçok kişi saç dökülme problemi yaşıyor. Genetik yatkınlık başta olmak üzere stres, triod hastalıkları, kronik rahatsızlıklar, demir eksikliği, kullanılan bazı ilaçlar, kalitesiz beslenme ve kalitesiz ürün kullanımı gibi pek çok sebep saç dökülmesini tetikliyor.Oto Saç Klonlama,kök hücrenin modelleme yöntemi ile yeniden taze doku üreterek iyileştirme özellelliğini tetikliyor. Ayrıca bu formül sayesinde var olan saçların kalitesi de artarak ileride dökülmesi belirli ölçüde engelleniyor. Saç kıran gibi saç hastalığı olanlarda tedaviye büyük oranda fayda sağlayarak saçlanma meydana geliyor. Saç ekimi için de hem hazırlık tedavisi hem de saç ekimi esnasında yara iyileştirici ve saç ekiminin başarısını arttıran bir tedavi.

SAÇ AŞISI NASIL UYGULANIR ?
Oto Saç Klonlama tedavisi kendi kanınızdan elde edilen PRP,vitaminler ve özel ilaçlar ile karıştırılarak bir solüsyon elde ediliyor. Bunun sebebi kanda var olan inaktif kök hücre ve büyüme faktörlerini de aktive ederek iyileşme ve doku üretimini hızlandırmak

Toplam 1 saat süren uygulama, enjeksiyon ve microneedle cihazı ile ile yalnızca tek bir seans uygulanıyor. Uygulanacak bölgeye lokal anestizi yapılarak işlem ağrısız hale getiriliyor. Eğer kişide lokal anesteziye karşı alerji, acıya aşırı hassasiyet, veya enjeksiyona karşı fobi varsa sedasyon ile de uygulama yapılabiliyor. Bu durumda 1 saat olan toplam uygulama süresi yarım saate düşüyor. Ancak tercih edilen yöntem lokal anestezi ile yapılandır.

Enjeksiyon minimal hareketlerle saç foliküllerini hedefleyerek uygulanıyor. Formül foliküler kök hücreleri aktive ederek tedaviyi başlatıyor. PRPden yani kendi kanımızdan gelen kök hücre ve büyüme faktörlerimizi de aktive ederek tedavinin sonuç vermesini hızlandırıyor. Bu aktifleşen kök hücreler etrafındaki sağlam dokuyu taklit edip modelleme sistemiyle çalışyor. Bunun sonucu olarak da saçlarınız etrafındaki sağlıklı folikülleri modelleyerek yayılıyor. Var olan foliküller de daha sağlıklı ve güçlü foliküller haline geliyor.

SAÇ AŞISI KİMLERE UYGULANIR?
Tedavi kadın erkek gözetmeksizin uygulanabiliyor ve her ikisinde de etkili bir tedavi.
Erkeklerde özellikle kelliğin yeni başladığı erken dönemde uygulandığında, dökülme azalarak duruyor ve kellik ileriki yaşlara öteleniyor. Bu vakadan vakaya çeşitlilik gösteriyor ancak her durumda da başarı oranı tatmin edici düzeylerde.
Çok sayıda tüysü saç teli olanlarda da saç tellerini kalınlaştırarak hacimli ve saçlı bir görüntüye sahip olmaya yardımcı oluyor
Kadınlarda her türlü saç dökülmesinde kullanılabiliyor ve başarı oranları oldukça yüksek.
Hastalık kaynaklı saç tedavilerinde de başarılı sonuçları var. Saç kıran ve lupus kaynaklı dökülmeler gibi
Yine kaş ve sakalda sorun yaşayanlarda da başarılı sonuçlar veriyor.

Özetle;
Saç dökülmesi olanlara
Saçında incelme ve zayıflama olanlara
Saç Kıran problemi olanlarda
Saçını korumak ve önlem almak isteyenlere
Saç Ekiminde destek tedavi olarak
–Aktif kanser tedavisi gören hastalarda tedavinin bitmesi beklenmelidir. Tedavi bitiminde hastanın onkoloğu ile birlikte ortak bir karar ile prp kullanmadan aşı güvenle uygulanabilir. Yine geçmişte kanser geçmişi olan hastalarda da durum değerlendirmesi yapılarak prp li veya prp siz bir şekilde saç aşısı uygulanabilir.

SAÇ AŞISI KİMLER UYGULAMALIDIR?
Oto Saç Klonlama(Saç Aşısı) tedavisi ektraselüler matriksi içeren özel formu ABD de üretilmiş ve FDA tarafından onaylanmış tek bir cins özel tozdur. bu özel tozun diğer içeriklerle karıştırılarak aşı formuna getirilmesini ve enjeksiyon uygulamasını bu formülün ilk uygulayıcısı Dr.Gary Hitzig tarafından direkt eğitilmiş ya da onun tarafından eğitme yetkisi verilmiş kimseler tarafından uygulanması gerekir. Saç aşısını yaptırmayı düşünen kişilerin hem toz formu özel kapalı ambalajıyla hem de FDA onayını görmeyi talep etmeleri en Güvenli yol olacaktır.

SAÇ AŞISI HERKES YAPTIRABİLİR Mİ?
Oto Saç Klonlama tedavisi(Saç Aşısı) 11 yaşını doldurmuş kadın erkek herkes yaptırabilir. Üst yaş sınırı sağlık durumu iyi seyreden hastalar için yoktur. Aktif kanser tedavisi gören hastalarda tedavinin bitmesi beklenmelidir. Tedavi bitiminde hastanın onkoloğu ile birlikte ortak bir karar ile prp kullanmadan aşı güvenle uygulanabilir. Yine geçmişte kanser geçmişi olan hastalarda da prp’siz bir şekilde saç aşısı uygulanabilir.

SAÇ AŞISI PRP FARKI NEDİR?
Prp hastanın kendi kanından elde edilen, trombositten zengin sarı kısmıdır. Oto Saç Klonlama tedavisi ise bir çok materyalin buna prp de dahil kombinasyon tedavisidir. İçinde ekstraselüler matriks, prp, vitaminler ve saç tedavisine yardımcı olan birkaç materyal vardır. Yani prp saç aşısının içinde tedavinin bir kısmını oluşturur

NEDEN SAÇ AŞISI DENİYOR?
Amerikalı doktorlar bu formüle oto saç klonlama da demektedir. Bu şekilde isimlendirmesinin sebebini şöyle açıklayabiliriz:
İnsan anne karnında henüz yumurta aşamasındayken embriyonik kök hücreler sayesinde oluşumunu tamamlayarak insan formunu alıyor. Doğumundan kısa bir süre sonra sürekli yeni doku üreten bu aktif kök hücreler adult yani yetişkin kök hücrelere dönüşerek inaktif oluyor. Ekstraselüler matriksin işlevi ise bu inaktif yetişkin hücreleri yeniden aktif hale getirmek. Böylece yeni doku üretimi de yeniden başlıyor. Sağlam hücreyi lokalize olarak yeniden kopyalama prensibine dayanıyor.Bu sayede kopan bir parmakta bile kullanıldığında tırnağı ile birlikte yeniden parmak oluşuyor. Tıpkı anne karnında oluştuğu gibi.
Özetle tüm bunlar Extraselüler matriksin(Extracelüler Matrix) Rejeneratif(Regenerative) özellliği olan özel toz (Powder) Terapisi (Therapy) ile oluyor.

TEK BİR UYGULAMA YETER Mİ?
ABD de 2008 yılından bu yana biraz daha geliştirilerek kullanılan bu tedavide kişiden kişiye değisen bir durum olduğu için herkes ayrı ayrı değerlendirilir. Amerikada bu zaman içerisinde ikinci defa tedaviye ihtiyaç olunan vaka cıkmamıstır.Ancak gereken bir vaka olursa veya görülen faydayı arttırmak istenirse 1 yıldan sonra tekrar uygulanabilir.

SONUÇ NE ZAMAN ALINIR?
Oto Saç Klonlama(Saç Aşısı) ilk etkisi saç dökülmesinin azalarak durması olarak gözlemlenir. Saçlanma 6. aydan itibaren görülmeye başlanır. Ancak maksimum etkisini 1 yılın sonunda gösterir.

YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?
ABD de kullanılan bu tedavinin herhangi bir yan etkisi olmadıgına ve kullanılabılecegıne dair FDA onayı vardır

SAÇ EKİMİNDE KULLANIMI VE ÖNEMİ NEDİR?
Donör bölge daha hızlı iyileşir ve çok daha az iz kalır.
Donör bölgede aşı uygulanmayan vakalara göre değerlendirildiğinde donör bölgede saç yoğunluğunda artış gözlenir.
Ekim yapılan bölgede ekilenden daha fazla saç çıkmasına sebep olur.
Daha kaliteli ve güçlü ekim saçları elde edilir.

Dr.Mehmet Faruk Yavuz
Saç Aşısı Türkiye Eğitim Koçu